Offline Printed Circuited Board Laser Marking Equipment Vision Positioning VIPin-260A
Specifications
| Work Area X: | 260 mm |
|---|---|
| Work Area Y: | 260 mm |
| Beam Delivery: | Galvo |
| Laser Source: | Fiber |
| Laser Output Power: | 5 W |
| Laser Wavelength: | 355 nm (UV) |
| Marking Speed: | 3300 mm/sec |
| Voltage Requirement: | 220V - 50Hz |
| Air Assist: | Included |
| Fume Extraction Unit: | Included |
| Safety Enclosure: | Included |
| Laser Type: | UV/Fiber |
| Laser Power: | 5W/20W |
| Laser Wavelength: | 355nm/1064nm |
| Laser Cooling Method: | WaterCooling/Air Cooling |
| Minimum Point Diameter: | 0.13mm |
| Engraving Angle: | 0-360° |
| Repeat Accuracy: | ±0.03mm |
| Transition Speed: | 0-3000mm/s |
| QR Code Size (minimum): | 3mm×3mm |
| Laser Lifespan: | ≥15000 hours / ≥50000 hours |
| Laser Spot Size: | 0.04mm / 0.07mm |
| Output Fluctuation: | <3% |