Fiber Laser Marking Machine with Rotary Table VIPIN-FSD-CR20FB
Specifications
Work Area X: 100 mm
Work Area Y: 100 mm
Beam Delivery: Galvo
Laser Source: Fiber
Laser Output Power: 20 W
Laser Wavelength: 1064 nm (IR)
Voltage Requirement: 220V - 50Hz
Air Assist: Included
Fume Extraction Unit: Included
Safety Enclosure: Included
Light Source: Combo Strip Light/Ring Light
Weight: Approx 220KG
Machine Size: 1434mm*760mm*1710mm
Power Supply: Single-phase, 220VAC, 10A, 2KW
Cooling Method: Air Cooling
Language: Chinese, English
Movement Control: Unit/servo motor/stepping motor/electric relay
Software: VIPin Laser System
Rotary Table Diameter: 600mm (Table segmented into 2,4,8 sectors as required)
Work Table Height: 900mm
Style No.: VIPIN-FSD-CR20FB
Light Source Control: Digital Controller
Repeating Accuracy: ±0.03mm (Flat Surface)
Positioning: Mechanical Positioning (Red light indicates)
Work Mode: Laser Fixed
Focus: Manually or Electric Motorized (optional)
Z Axis: 0-550mm (Adjustable)
Max Size Range: 100mm*100mm
Field Lens Range: 200mm*200mm