Description
The Filter Wavelength Division Multiplexer is based on environmentally stable thin-film filter
technology. The devices combine or separate light at different wavelength in a wide wavelength
range. They offer very low insertion loss,low polarization dependence, high isolation and excellent
environmental stability. High power handling capability can be achieved through unique pigtail
processing and high quality AR coating. These components have been extensively used in
EDFAs, Raman amplifiers, WDM networks and fiber optical instruments.
Filter Wavelength Division Multiplexer
Specifications
| Operating Wavelength: | 980 nm |
|---|---|
| Operating Bandwidth: | Not Specified |
| Isolation (min): | 25 dB |
| Max Power Handling: | 300 W |
| Polarization Maintaining: | No |
| Pass Band Wavelength Range: | 980 ± 10 nm |
| Max. Insertion Loss: | 0.7 dB |
| Min. Isolation: | 25 dB |
| Reflection Band Wavelength Range: | 1060 ± 40 nm |
| Max. Insertion Loss: | 0.6 dB |
| Min. Isolation: | 12 dB |
| Min. Return Loss: | 50 dB |
| Max. Polarization Dependent Loss: | 0.1 dB |
| Thermal Stability: | 0.005 dB/℃ |
| Max. Optical Power (Continuous Wave): | 300 mW |
| Max. Tensile Load: | 5 N |
| Fiber Type: | HI 1060 Fiber - |
| Operating Temperature: | - 5 to + 70 ℃ |
| Storage Temperature: | - 40 to + 85 ℃ |
Got questions about specs? Use the inquiry form to ask.
Similar Products
Need pricing for this product? Send a quick inquiry
Your inquiry has been received.
Create an account by adding a password
Why create an account?
- Auto-complete inquiry forms
- View and manage all your past messages
- Save products to your favorites
- Close your account anytime — no hassle